Glowyr

Jsou štíhlí až hubení, nepatrně nižší než lidé, mají studenou, téměř průsvitnou pokožku (lidé slabší povahy a žaludku často zle snáší pohled na jejich viditelné cévy a vystupující šlachy). Pokud mají vlasy, jsou úplně bílé. I kdyby tyto znaky nebyly dost výrazné, lehce je rozeznáte podle výrazných velkých uší a očí. Docela dobře vidí i ve tmě a když jsou sami, tak i dobře slyší - ve městech a větších skupinách lidí jsou ale zmateni z velkého množství zvuků a na povrchu i z absence jejich oblíbené ozvěny. Přímé slunce v letních dnech jim vysloveně škodí - jejich pokožka schne, oči si musí zakrývat a slabší z nich, či nemocní jsou prakticky neschopni smysluplné cílevědomé činnosti. Na povrchu se proto drží ve stínu, u tekoucí vody. Stačí ale aby slunce zašlo za slušnější mrak a jsou celkem fit.

Žijí pod zemí prakticky celý svůj život a na povrch jdou jen v případě, že není jiná možnost. Moři se od Zkázy vyhýbají a nejradši by se vyhnuli i všem, co žijí na povrchu - to se jim ale moc nedaří. Jednak je lidé z povrchu každou chvíli hledají a žádají o různá technická řešení svých problémů, jednak odkdy zůstalo během Zkázy velké množství tunelů Glowyr pod vodou, nemají se jak dostat na některé ostrovy a potřebují lodě lidí. Teď je tedy potřeba pomoci vzájemná a Glowyr, byť neradi, platí za lodní přepravu tím, co mají - nerostným bohatstvím a výrobky z něj. Nikdo nevládne takovým uměním najít, vytěžit a zpracovat kvalitní horniny od uhlí po drahokamy, jako právě Glowyr.

Glowyr žijí v “dolech”, které formálně řídí Mistr, fakticky však některý z jeho zástupců, protože Mistr se soustředí na řízení samotné těžby a výroby. Společenský život má často v rukou  jeho manželka. Glowyr jsou silně věřící a prakticky není činnost, ke které by se nevázala nějaká modlitba, kterou by odříkali před ní, po ní, nebo po celou dobu, co činnost vykonávají.

Nosnou část jejich jídelníčku tvoří houby, vodní živočichové, krysy a netopýři - toho všeho mají v podzemí dostatek - na jídlo lidí se dívají stejně jako lidé na jejich...  Oblékají se do  šedivé látky, kterou vyrábí z pavoučích vláken (Důlní pavouky, kterých vlákna Glowyr používají, byste nechtěli potkat…) Látka je to sice nudně šedivá, drsná, lehce páchne a zabarvit se nedá, zato je neuvěřitelně odolná a několik jejich vrstev dost dobře nahradí lehčí brnění. Kde koho už napadlo naučit se chovat Důlní pavouky a tkát vlastní plátno z jejich vláken - toto tajemství si ale Glowyr střeží neuvěřitelně dobře - pavouků zůstalo po Zkáze málo, množí se pomalu a sotva pokryjí spotřebu Glowyr. Dění v Císařství je prakticky nezajímá. Až v poslední době je znepokojují zvěsti o divných událostech množících se v Mluvícím Moři a na ostrovech v jeho blízkosti.